10 zajímavostí ze světa bowlingu

 1. BEST Sportcentrum
 2. Bowling
 3. 10 zajímavostí ze světa bowlingu
 1. Rozlišujeme dva typy her, které vznikly ze stejného základu: bowling – zde mají koule otvory na prsty a kuželky – koule jsou hladké bez otvorů.
 2. Za celou hru lze získat maximálně 300 bodů, avšak běžní hráči, kteří se bowlingu nevěnují na profesionální úrovni, dosahují průměrně 80 – 170 bodů. Hráči se střídají po jednom až dvou hodech, hra je dynamická a zajímavá, protože hráči mohou hned porovnávat své výsledky se soupeři.
 3. Světová bowlingová asociace byla založena v roce 1952 v USA.
 4. Česká bowlingová asociace vznikla v roce 1997 s původním počtem 39 registrovaných hráčů, v současnosti jich je více než 5000.
 5. Nejvyšší povolená hmotnost koule je 16 liber – 7,25 kg, nejnižší limit není stanoven
 6. Průměr bowlingové koule je 21,5 cm.
 7. Uvnitř každé koule je speciální jádro, které stanovuje její hmotnost, jeho umístění je určující pro pohyb koule na dráze. 
 8. V minulosti se bowlingové koule vyráběly z pevného kaučuku či plastiku. Na přelomu 20. a 21. století začala firma Brunswick vyrábět koule z proaktivního polyuretanu – s těmito koulemi se hra výrazně zrychlila a hráči daleko snáze dosahují strike – shodit všechny kuželky naráz jedinou koulí.
 9. Dráha obdélníkového tvaru je dlouhá 19,156 m a cca 1 metr široká. 
 10. Prvních 4,5 metru je vyrobeno z javorového dřeva, které je odolnější proti nárazu těžké koule, zbytek je ze dřeva borového.

Speciální zajímavost z BESTu: bowlingové dráhy, které najdete v našem sportcentru odpovídají mezinárodním požadavkům na rozměry i vybavení. Mechanika byla vyrobena světoznámou firmou Brunswick, která je sama o sobě zárukou kvality.

Bowling
,
Squash 2024

Další podobné články