Squash 2024

  1. BEST Sportcentrum
  2. Squash
  3. Squash 2024

Možná si řeknete, proč zrovna rok 2024. Ačkoliv stále dlouhých 5 let, ve světě olympijských her je to, co by kamenem dohodil. Rozhodnutí o pořadatelství tohoto velkolepého a finančně velmi náročného sportovního svátku je však běh na dlouhou trať.

Jak souvisí squash s olympijskými hrami 2024?

Nedávno bylo Mezinárodním olympijským výborem (MOV) rozhodnuto, že se pořádání Letních olympijských her v roce 2024 zhostí Paříž.

Squash už dlouhá léta usiluje o to, stát se olympijským sportem. Tento proces si vyžaduje zapojení a maximální nasazení všech hráčů a členů výborů jednotlivých zemí. Nutno podotknout, že čím déle se na něm pracuje, tím více emocí s sebou přináší každé rozhodnutí MOV, který schvaluje zařazení nových sportů na Olympijských hrách.

V roce 2012 na LOH v Londýně byli hráči squashe už velmi blízko ke splnění svého cíle. Jejich milovaný sport prošel prvním kolem, ale ve druhém byl členy MOV zamítnut.

Pro další letní olympijské hry, které se měly konat v roce 2016 v Riu de Janeiru, dal MOV přednost golfu a sedmičkovému rugby. Toto rozhodnutí bylo tenkrát velmi diskutováno ve všech sportovních kruzích, protože se do všeobecného podvědomí dostala myšlenka, že při rozhodování o zařazení nových sportů na olympijské hry hrají stále větší roli peníze, kterých je v golfu o poznání více než ve squashi.

Velká naděje se upírala k roku 2020 a OH v Tokiu. Do nominace pro přidání do olympijské rodiny se zařadily tyto sporty: baseball, kolečkové brusle, karate, softbal, squash, sportovní lezení, wakeboarding, wushu, sportovní zápas a bowling. Vždy jsou brány v potaz následující kritéria: sport musí být populární mezi mladými, musí dodat olympijským hrám drive a musí splňovat standarty MOV. Na podporu squashe se rozjela velká kampaň, která byla podporována celou hráčskou špičkou a největšími hvězdami jako jsou Nicol David, Ramy Ashour, Grégory Gaultier a Nick Matthew. Uspořádali celou sérii exhibičních utkání, kdy s obrovským úspěchem předvedli tento sport v jeho moderní podobě. Před tokijskou komisi byli vysláni zástupci Světové squashové federace, kteří velmi odhodlaně prezentovali olympijskou vizi. Součásti tohoto týmu byli i dva nadějní japonští hráči – šestnáctiletá Satomi Watanabe a její o rok straší spoluhráč Ryonosuke Tsukue. Ani tato mohutná kampaň však tokijskou komisi nepřesvědčila a přednosti se dočkaly sporty jako jsou baseball, softball, skateboarding, sportovní lezení a karate.

Proč je rok 2024 pro squash tak významný?

V listopadu roku 2016 se předsedou Světové federace squashe stal Francouz Jacques Fontaine, který byl už v minulosti velkým příznivcem zařazení squashe mezi olympijské sporty. Francouzi každoročně získávají velký počet medailí na světových mistrovstvích a jsou v tomto sportu všeobecně velmi úspěšní. Vzhledem k tomu, že letní olympijské hry v roce 2024 bude pořádat Paříž, získává zařazení squashe do rodiny olympijských sportů velmi reálné obrysy. Bylo by to svým způsobem pro všechny zastánce tohoto dynamického sportu velkým zadostiučiněním a symbolickým poděkováním za jejich téměř desetiletou neochvějnou buldočí snahu dostat svůj milovaný sport pod olympijské kruhy.

U nás v BESTu naleznete dva profesionální klimatizované kurty, kde můžete bez obav začít trénovat na Olympijské hry v Tokiu, nebo objevit krásu dynamického a zajímavého sportu s názvem squash. Ve sportovních začátcích rádi poradíme a zapůjčíme nezbytné vybavení.

Squash
,
3 tipy pro začínající hráče
Squash a Jan Koukal

Další podobné články