Historie bowlingu

  1. BEST Sportcentrum
  2. Bowling
  3. Historie bowlingu

Bowling je dnes velmi populární aktivitou, která je vnímána některými spíše jako sport, jinými zase jako společenská zábava. Ať už tak či onak, jedno je jasné – oblíbenou činností je už pořádně dlouho!

Předměty připomínající kouli a kuželky nalezl v roce 1930 Sir Flinders Petrie při vykopávkách v Egyptě. Jejich vznik se datuje přibližně do roku 3 200 před naším letopočtem. Německý dějepisec William Pehle ovšem tvrdí, že prapočátky bowlingu pocházejí z území dnešního Německa z období okolo roku 300 našeho letopočtu, kde byla hra součástí náboženských obřadů. Ve středověku se hra těšila velké oblibě v Anglii. Odtud se kuželky rozšířily do dalších zemí Evropy a později také Ameriky.

V roce 1841 byl v Connecticutu vydán zákon, který kuželky zařadil mezi zakázané hazardní hry. Zákaz se týkal hry s devíti kuželkami, proto ho hráči obešli přidáním jedné kuželky navíc, upravením jejich rozměrů a rozestavení. Změnili se také průměr a hmotnost koule, dráhu začaly tvořit parkety a hra získala nám dnes tolik známý název bowling. Postupem času se přestěhoval z venkovních prostor dovnitř budov.

V září 1895 vznikl American Bowling Congress, který téhož roku vydal první pravidla bowlingu. Nedlouho na to se původně ryze mužskému sportu začaly věnovat také ženy. Na začátku 20. století došlo k rychlému vývoji bowlingových technologií. Vznikají první moderní koule z kvalitních materiálů a začíná se používat také převratný vynález – automatický zvedač kuželek.

V Česku je bowling stále poměrně mladou aktivitou – první bowlingová centra zde začala vznikat až po sametové revoluci. První mistrovství republiky se uskutečnilo v roce 1997, od té doby se koná každým rokem.

(Zdroj: Wikipedia)

Co dál?

Jednu metu bowling stále nepokořil – dodnes není olympijským sportem. Protože je však velmi populární po celém světě (a například v severských zemích se stává téměř národním sportem), dá se očekávat, že i pokoření tohoto milníku je na spadnutí. Začněte trénovat už teď, ať můžete být u toho!

V BEST Sportcentru naleznete 6 zbrusu nových bowlingových drah poháněných mechanikou světoznámé značky Brunswick. Díky dětským zarážkám a koulím si u nás zahraje celá rodina! 

Bowling
, ,
Squash a Jan Koukal
Silvestrovská party

Další podobné články