Historie squashe

  1. BEST Sportcentrum
  2. Squash
  3. Historie squashe

Počátky hry podobné squashi můžeme vystopovat už na začátku 19. století, kdy se z tehdy již velmi známého tenisu vyvinula nová varianta. Postarali se o ni vězni z vězení pro dlužníky Fleet v Londýně. Ti si svůj mnohdy dlouhodobější a nedobrovolný pobyt za mřížemi krátili hrou s raketami a míčkem, který odráželi o zeď. Objevili hru s názvem Rackets, která se později rozšířila na několik anglických základních škol. Kolem roku 1830 na státní škole Harrow ve Velké Británii začala skupinka studentů trénovat s míčkem z indické gumy údery o zeď, protože tehdejší kurt na tenis byl obsazený. Tato verze hry se brzy stala natolik populární, že v roce 1864 byly na škole vybudovány první čtyři squashové kurty a squash byl oficiálně uznán jako sport.

Po skončení 1. světové války ve 20. letech se squash dočkal většího rozmachu pro svoji energičnost, hravost a technickou nenáročnost. Tento sport si oblíbily tisíce hráčů po celém světě díky neúnavné a svědomité propagaci nejlepšími hráči z celého světa. Začaly se pořádat mezinárodní zápasy a mistrovství. První profesionální mistrovství světa se konalo v roce 1920 ve Velké Británii. Na přelomu století se squash stal velmi populárním také v zámoří a již v roce 1907 byla založena první squashová asociace pod jménem United Squash Rackets Association. V roce 1911 následovala v Kanadě Canadian Squash Rackets Association. V mateřské zemi squashe, Velké Británii, vzniká samostatná Squash Racket Association až v roce 1928.

Nejvýznamnějšími jmény, která velkou měrou přispěla k popularizaci a vývoji squashe byl Ir Jonah Barington a jeho kolega Geoff Hunt z Austrálie. Oba patřili mezi celosvětově nejlepší hráče osmdesátých let 20. století. Hru představili širokým masám a podařilo se jim dostat tento zajímavý sport do podvědomí sportovců nejrůznějšího věku a národnosti. V roce 1966 vznikla Mezinárodní squashová Asociace (International Squash Rackets Association), která sjednotila veškerá pravidla a zkompletovala jejich oficiální verzi, podle které se řídí hráči na celém světě. Název sportu Squash Rackets vydržel až do roku 1992, kdy se definitivně změnil na Squash. Světová squashová federace v současnosti sdružuje 109 národních squashových asociací. Stará se o dodržování a upřesňování pravidel, vydává specifikace kurtů, raket a dalšího nutného vybavení, vytváří metodiku a systém výuky a tréninku, koordinuje kalendář světových turnajů a organizuje mistrovství světa – pro muže, ženy, juniory, seniory, dvouhru i čtyřhru.

Ačkoliv squash v současnosti už není tím sportem, jakým býval, stále jej provází velké nadšení a radost ze hry totožné jako kdysi u mladých Britů z Harrow. Technické vybavení hráčů se modernizuje stejně jako všechno kolem nás, používají se materiály budoucnosti za účelem zvýšit rychlost a dynamiku hry.

V současné době squash bohužel nepatří mezi olympijské sporty, ale Světová squashová federace na tom intenzivně pracuje. Tento sport je natolik divácky zajímavý a plný silných příběhů, že by byla veliká škoda jej do světa s pěti kruhy nezařadit. V BESTu si krásu a rychlost tohoto sportu plně vychutnáte na dvou moderních klimatizovaných kurtech, které splňují svými rozměry veškeré požadavky na moderní sportoviště.

Squash
,
3 tipy pro začínající hráče
Squash a Jan Koukal

Další podobné články